Imeloom nimega Sotsiaalne Tsirkus

Kui ma aasta tagasi kutsusin inimesi Folie tsirkusest üles osalema sotsiaalse tsirkuse seminaril Amsterdamis, siis taipasin, et tegemist on millegagi, millele Eestis vastet ei ole. Oh ei, mitte sellepärast, et meil poleks inimesi, kes vajaksid sotsiaalset tsirkust. Aga eks ole veider, et isegi Folie noored inimesed, kes on aastaid sõitnud mööda Euroopa tsirkuseid osaledes erinevates projektides – isegi nende kõrgelt tolerantne mõttelaad ei suuda läbi närida sotsiaalse tsirkuse  sisulisest olemusest.

Sotsiaalset tsirkust võiks nimetada ka projektitsirkuseks. See on lühiajaline tsirkuseprogramm, mis on suunatud erinevatele inimeste gruppidele, kelle  elukvaliteeti võiks sedalaadi füüsiline tegevus ja enese proovilepanek tõsta.

Näiteks hoolitseb Hollandi riik oma koolilaste eest mitte ainult kuni koolitundide lõpuni vaid kuni õhtuni. Peale tunde pakutakse lastele võimalust kõige erinevamaks huvitegevuseks kooli sees või lähedal, ja seda maksumaksja raha eest. Üks võimalus on osaleda 8-15-osalises tsirkuseprojektis, kord nädalas. Mis see annab? Võimaluse end füüsiliselt proovile panna, otsida ja leida oma võimete piire, saada eduelamust. Kõik projektid lõppevad esinemisega, kus on panustatud ka välisele. Lapsed saavad selga korralikud kostüümid, vastavalt oma soovile, meeskond paigaldab dekoratsioonid, kasutatakse muusikat ja muidugi on kohal ka vaatajad. Lapsed õpivad midagi tsirkusest ja tegema meeskonnatööd. Nad saavad turvalises keskkonnas juurde enesekindlust ja julgust ennast väljendada.

Sarnast projekti kohaldatakse näiteks ka käitumishäiretega lastele, erivajadustega inimestele, erilistes olukordades olevatele inimestele. Sotsiaalse tsirkuse sisu on tegelikult tsirkuse vahendi kaudu inimestele turvatunde ja suurema enesekinduse pakkumine. See on omamoodi tegevusteraapia ja – jah, just seda ta ongi! Arenenud Euroopa riigid kasutavad tsirkust ühe vahendina hoolitsemaks oma rahva tervise eest.

Advertisements
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

3 Responses to Imeloom nimega Sotsiaalne Tsirkus

 1. Helena says:

  Minu arvates on Tallinna Vaimse Tervise Keskusest alguse saanud teraapilise tsirkuse projektid erivajadustega inimestele küll sama sisu ja eesmärgiga nagu sotisaalne tsirkus. Oleme teinud koostööd lisaks eestalstele sakslaste, tšehhide ja soomalstega juba aastast 2003 ja käinud aastaringselt erinevates hooldekodudes, hoolekandeasutustes, päevakeskustes, erikoolides jm sarnastes asutustes. Oleme teinud nende projektide kaudu avalikke ja suletumaid etendusi, muuhulgas näiteks Pirita kloostris ja Viljandi Folgil. Eriti põnevad on olnud projektid, kus me oleme lisaks akrobaatikale, žongleerimisele, tantsudele leidnud võimaluse tuletsirkuse harjutamiseks ja etendusteks. Jah, me oleme seda teinud ennekõike inimeste vaimse tervise ja heaolu edendamiseks, turvatunde, koostööoskuste kasvatamiseks, elurõõmu otsimiseks ja leidmiseks jne. Meie on Ain ja Helena. 🙂

  • tsirkusfolie says:

   hei,
   jube vahva. Kas üks hea inimene teie hulgast, kes soovib sotsiaalse tsirkuse edendamisega tegeleda, tahaks osaleda Euroopa noortetsirkuste seminaril Hollandis? Suur rõhk seal on ka sotsiaalse tsirkuse teemadel.

 2. Anna Frank says:

  Idee on super! Olen ise Tallinna Laste Turvakeskusest ja selline kogemus oleks meie lastele hädavajalik. Hakkan kuskilt otsast surkima, vaatame, kas saame meie ka tsirkust teha 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s